ОФД    Филхармония    Опера    Античен театър

2 май 2025
петък
Намерете ни с помощта на:
GoogleMaps
BGMaps.com

Вземете:
rss 2.0
rss 2.0

Търси в страницата c

Подкрепете сайта:
Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за сайта на ОФД - Пловдив!!!

Locations of visitors to this page

Античния театър в Пловдив

Изграден в началото на II в. от н.е. по времето на император Траян (98-117), театърът е бил една от най-значимите обществени сгради на Тримонциум, забележителна с архитектурната си представителност и великолепие.

Oткрит случайно при укрепителните работи по южната крепостна стена, Античния театър е най-впечатляващата постройка от римско време, дошла до нас.

Близо 10 години (1968-1979) са отнели разкопките и разчистването на обекта, при които е трябвало да се отстранят 15 метра дебел земен пласт.

Театронът или местата за зрителите са амфитеатрално разположени и са разделени на два пръстена от 14 реда седалки, издялани от мрамор, разделени на сектори от спускащите се към сцената стълбища. Театърът е имал капацитет от около 7000 зрители. Имената на градските квартали са били издълбани на пейките на всеки сектор и всеки зрител е заемал място в съответния сектор.

Античния театър в Пловдив

Сцената с две нива (скене) разкрива архитектурното и декоративно богатство на постройката. Високото качество на използваните материали и художественото изпълнение недвусмислено доказват огромното социално значение, което се е придавало на театъра.

Голяма част от постройката е разрушена в края на IV век от пожар или земетресение, след което останали 20 от общо 28 реда на амфитеатралния театрон, скенето се срутило до основи, въпреки това чрез обстойни археологически проучвания е направена сполучлива реставрация.

Включен в границите на архитектурния резерват "Старинен Пловдив", днес театърът се вписва в неговия ансамбъл като най-емблематичният паметник на непрекъснатата културно-историческа приемственост, осъществена върху Трихълмието през вековете. Възроден за нов живот, той е привлекателно духовно средище на града, в което съвременната култура взаимодейства с непреходните ценности на миналото.

От средата на осемдесетте години, след възстановяването му, Античния театър става част и от историята на Пловдивска опера (ежегоден "Верди" фестивал), Пловдивска филхармония (концерти, откриване на Европейски месец на културата 1999г.), а впоследствие и на Пловдивското Оперно-филхармонично дружество ("Верди" фестивал, фестивал на Оперното изкуство, концерти).

© 2005 - 2025 Оперно-филхармонично дружество - Пловдив